Türkiye Cumhuriyeti

Burgaz Başkonsolosluğu

Yorumlarınız

Yorum Sayısı : 13 Yeni Yorum Yaz

Adı, SoyadıYorumu
bircan meric03.10.2013

işlemlerim sırasındaki alakanız için çok teşekkür


-

yusuf gündoğdu01.01.2013

siteniz ve içeriğiniz çok başarılı tebrikler!


mehmet arıcı20.09.2012

ben hem bg hem t.c vatandası olan aynı zaman varna teknik üniversitesinde eğitim gören bir ögrenciyim 88 doğumluyum size soracagım soru ben bu sene son son sınıftım fakat bir dersten kaldım su an ne yapmam gerekiyo askerliği ertelemek için ilgilenirseniz sevinirim.


Sayın Mehmet Arıcı, "Ziyaretçi Yorumu" köşesi, Başkonsolosluğumuzun internet sayfası hakkında yapacağınız önerilere ve değerlendirmelere aittir. Konsolosluk işlemleri hakkında soru veya bilgi taleplerinizi consulate.burgas@mfa.gov.tr e-posta adresimize iletmeniz durumunda daha etkin ve hızlı cevap alabilirsiniz. 2012-2013 eğitim yılına ait öğrenciler için duyuru yayınlanmıştır. İnternet sayfamızın duyuru bölümünden takip edebilirsiniz. Resmi Gazetede 03 Haziran 2012 tarihinde yayımlanarak yürürlüğe giren 6318 sayılı Kanun ile 1111 sayılı Askerlik Kanununun bazı maddelerinde yapılan değişiklikler çerçevesinde, yurtdışında öğrenim gören öğrencilerin askerlik erteleme işlemleri değişikliğe uğramıştır. Değişen yasaya göre,2012-2013 yılına ait Bulgaristan Milli Eğitim Bakanlığından onaylı öğrenci belgenizi Başkonsolosluğumuza şahsen teslim ederek, “Tebliğ-Tebellüğ Belgesi ve Taahhütname" imzaladığınız takdirde askerliğiniz Üniversite 1.sınıfa başlama tarihinizden itibaren 7 yıl ertelenecektir. Örneğin; Üniversite 1.sınıfa başlama tarihiniz 1 Eylül 2009 ise askerliğiniz 31.12.2016 tarihine kadar ertelenecektir. Bilgilerinize. T.C. BURGAZ BK.

. .13.09.2012

.


"Ziyaretçi Yorumu" köşesi, Başkonsolosluğumuzun internet sayfası hakkında yapacağınız önerilere ve değerlendirmelere aittir. Konsolosluk işlemleri hakkında soru veya bilgi taleplerinizi consulate.burgas@mfa.gov.tr e-posta adresimize iletmeniz durumunda daha etkin ve hızlı cevap alabilirsiniz. İnternet sayfamız ziyaretçilerine saygıyla duyurulur.

ihsan bayar 04.05.2012

sayın cem bey ile ebeveyn olarak çocuklarımızın burgazta eğitim alırken yaşadıkları olumsuzluklar üzerine yaklaşık 40 dakika tel sohbetimiz oldu, karşımda memur zihniyeti ile yaklaşacak olan görevli bekliyordum, fakat konuşmamın ilk dakikasında yanlış düşüncemin önce sessiz utancıma sonrasında cem beyin yaklaşımı, tavrı, kişisel bilgilerini aktarması ve en önemlisi konuya direk sahip çıkmasıyla gelişen konuşma üslubu karşısında inanılmaz mutlu oldum.burdan kendilerine görevlerinde başarılar dilerken burgaztaki yerleşik türk vatandaşlarının inanılmaz şanslı olduklarını söylemeden geçemeyeceğim. tüm ebeveynler adına teşekkürler cem bey..


Sayın İhsan Bayar, Nazik mesajınız için şahsım ve Başkonsolosluk personelimiz adına teşekkür ederim. Öğrencilerimizin gelecekleri bakımından büyük önem taşıyan eğitimlerini sorunsuz, huzurlu ve kendileri bakımından yararlı şekilde tamamlamalarını temenni eder, bu konuda elimizden gelen desteği sürdürmeye hazır olduğumuzu belirtmek isterim. Şahsım ve Başkonsolosluk personelimiz adına en içten dileklerimizle. Cem Ulusoy Başkonsolos

ismail çakici 23.11.2011

t.c.burgaz başkonsolosluğuna ben ismail çakici türkiye-(edirne ) şehirinde yaşıyorum.oğlum yabancı bandıralı yük gemilerinde kaptanlık yapmaktadır.paralı askerlik yapması için 3.yıl 1.yılda 6 ay yabancı ülke sınırları içerisinde kalma şartı varmı.2006 yılından itibaren çalışıyor ama belirli aylar içerisinde giriş çıkış işlemleri var.örneğin.2007 yılında çine gidip geldi 3,5 ay sonra italyaya 1.ay 1,5 2.ay cezayirde kaldılar ama belirli aralıklarla daha sonra 2010 yılında 8.ay türkiyede kaldı 2011 yılında 20.nisan 2011 çıktı 2.kasım 2011 tarihinde türkiyeye döndü .oğlumun paralı askerlik yapması için ne gerekli onu öğrenmek ist.saygılar


Sayın İsmail Çakıcı, Askerlik ertelemesi ile Dövizle askerlik uygulaması iki ayrı konudur. Yurtdışından gemi adamı statüsünde askerlik ertelemesi yaptıranlar, 1 takvim yılı içerisinde (1 Ocak - 31 Aralık) 6 aydan fazla Türkiye'de kalırsa askerlik ertelemesi iptal edilir. Bundan sonraki tarihlerde hiçbir şekilde askerlik ertelemesi yapılmaz.  Ancak, dövizle askerlik uygulamasından faydalanma şartları devam eder. Ertelemesi iptal edildiği tarihten önce yurtdışında gemi statüsünde toplam 1095 gün kaldığını ispat ederse dövizle askerlik uygulamasından faydalanır. Örneğin; yurtiçinde 6 aydan fazla kalmış ve askerlik ertelemesi iptal edilmiş bir gemi adamı, konsolosluğumuza başvuruda bulunarak ben geçmiş 10 yıl içerisinde toplam 1095 gün yurtdışında çalıştım der ve bunları evraklarla ispat ederse, o gemicinin dövizle askerlik başvurusu kabul edilir. Bu konuda ayrıntılı bilgi ve gerekli belgeler www.burgaz.bk.mfa.gov.tr web sitemizin bilgi notları bölümünden ulaşabilirsiniz. Ayrıca, consulate.burgas@mfa.gov.tr adresimize de e-mail gönderebilirsiniz.  Bilgilerinize. T.C. BURGAZ BK.

mehlibar aynurova zakifova 04.10.2011

sayin baskonsolos sibel hanim. ben 3 ay a yakin once vize basvurusunda bulunmustum. vizem kabul edilmis fakat nezaman gelip alcagimi bilmiyorum. acaba kac gun icinde gelip alabilirim vizemi? yardimci olursaniz sevinirim .iyi calismalar ..


Sayın Mehlibar Aynurova Zakifova vizeniz 26.09.2011 tarihinde sonuçlanmış olup, vizenizi sonuçlandığı günden itibaret 6 ay içinde Başkonsolosluğumuza müracaat ederek alabirisiniz.

erdoğan türkoğlu 30.09.2011

merhaba, sayın başkosolos sibel erkan,size sormak istediğim, sitede hakkında tam olarak bilgi bulamadığım ve telefon ile de yanıt bulamadığım bir konu hakkında. ben çifte vatandaşım (türkiye-bulgaristan), nişanlım sadece bulgaristan vatandaşı ve yakın bir tarihte nikah işlemlerine başlamak istiyoruz. bulgaristanda evlenmeyi düşünüyoruz. benim bu konu hakkında neler yapmam gerekiyor. nikah bulgaristanda kıyıldıktan sonra bir problem olmasını istemiyorum, benim türk pasaportumun süresi geçmiş durumda çift vatandaş olduğum için sınırda bulgaristan pasaportu ve türk kimliği ile geçiş yapıyorum,bu durum konsoloslukta sorun olur mu? tescil için ?


Sayın Erdoğan Türkoğlu, Bulgaristan'da yapacağınız evliliğin Türkiye'de geçerli olması için, (Nikah kıymadan önce eşinizin medeni durumunu gösterir belgeyi mutlaka alıp muhafaza ediniz) iki Bulgar vatandaşı olarak Bulgaristan'da nikah kıydıktan sonra 1)Bulgarca evlilik belgesi , 2) Bulgar vatandaşı olan eşinizin evlenmeden önce medeni durumunu gösterir belge, 3)  Bulgar noterinden alacağınız Türk adınız ile Bulgar adınızın aynı kişiye ait olduğunu dair denklik belgesi 4) Eşinizin Bulgar kimlik kartı ve pasaportunun  fotokopisi, 5) Sizin Bulgar pasaportunuz ve kimlik kartınızın fotokopisi,   1.2.3. belgeler Bulgaristan'da yeminli tercümana türkçe çevirisi yaptırıldıktan sonra, 1 ve 2. belgeler Sofya'da Bulgar Dışişleri Bakanlığından Apostil yaptırılacak, 3. belge 29 Levar karşılığında Başkonsolosluğumuza tastik ettirilip sözkonusu belgeler Başkonsolosluğumuza teslim edilerek ve Türkiye'de bağlı bulunduğunu nüfus müdürlüğüne bidirilerek nüfusa tescili sağlanacaktır. Müracaat esnasında Türk nüfus cüzdanınınızı yanınızda bulundurunuz.
 Bilgilerine
İyi günler
T.C. Burgaz Başkonsolosluğu

ali gündüz 12.09.2011

sayın yetkililer türkiyede artvin ilinde hazırlamakta olduğumuz çevre projesinde bulgaristandan sivil toplum örgütü yada belediye aramaktayız. irtibat telefonlarına ihtiyacımız var. yardımlarınız için şimdiden teşekkür ediyoruz.


Bulgaristan Cumhuriyeti Belediyeler Birliği WEB sitesi

http://www.namrb.org – Bulgarca ve İngilizce

 

Yukarıdaki WEB sitesinin İngilizce versiyonunda en altta yer alan “Municipalities” seçildiğinde alt menüdeki “WEB Sites” seçeneğinden Bulgaristan’ın tüm belediyelerin WEB sitelerine ulaşılabilmektedir.

 

Belediyelerin WEB sitelerinin büyük bir bölümünün Bulgarcanın yanı sıra İngilizce versiyonları da vardır.

 

Bazı belediyeler bölgelerinde faaliyet gösteren Sivil Toplum Örgütlerine WEB sitelerinde de yer vermiştir.

Örneğin: Burgaz Belediyesinin WEB sitesinde (http://www.burgas.bg) İngilizce versiyonunun ana sayfasından EUINTEGRASION seçeneğinin NGO alt menüsünden Sivil Toplum Örgütlerinin bilgilerine ulaşılabilmektedir.

 

Sivil Toplum Örgütleri ile doğrudan irtibata geçmekten ziyade Belediye yetkilileri ile temas edilerek onların önereceği örgütle işbirliğine gidilmesi tavsiye olunur.

Bilgilerinize

T.C. BURGAZ BK.

adnan yalçin 11.09.2011

merhaba baskonsolos sibel hanım size sormak istediğim bir konu var ben 07.07.2011 tarihinde konsolosluk aracılığı ile bulgaristan vatandaşı eşimle şumende evlendim evlendikten sonra türkiye ye geldik ve 2 hafta önce bulgaristana gitmek istediğinde türkiyede 6 ay içinde 105 gün kaldığı için sınırda 15 gün geçikme cezası ödedik ve bulgaristanda 3 ay kalması gerekiyormuş şuan eşim bulgaristanda kaldı ve türkiyeye dönemiyor türkiyeye gelebilmesi için konsolosluktan vize talebinde bulundu biz evlendikten sonra türkiyede yaşayamıyacakmıyız oturma tezkeresi içinde 14.09.2011 tarine randevu almıştık evlilik yaptıktan sonra türkiyede neden kalamıyor


Sayın Adnan Yalçın, eşinizin mesai günleri içinde saat 08.00 – 11.30 arasında Başkonsolosluğumuza pasaport ve liçna kartının fotokopisi, 1 adet fotoğraf ve 39 Leva ile birlikte müracaat etmesi halinde, müracaatı Türkiye’de emniyet makamlarına iletilip, olumlu sonuç alındığı takdirde vizesi verilerek Türkiye’ye girişi sağlanacaktır. Türkiye’den emniyet makamlarından vizesinin cevabı  yaklaşık olarak 1.5 ay ile 3 ay arasında gelmektedir.

 

Bilgilerinize

T.C. Burgaz Başkonsolosluğu

12